Branża elektryczna jest bardzo istotnym segmentem gospodarki narodowej. Znając potencjał naszego kraju do produkcji energii elektrycznej, ale także mając wiedzę o stale zwiększającym się zapotrzebowaniu na taką energię, można dojść do jednego wniosku – w sektorze tym z roku na rok potrzeba będzie coraz więcej rąk do pracy. A to jest znacząca szansa, dla osób, które dopiero będą decydowały o kierunkach swojego kształcenia i rozwoju zawodowego.
Bez uprawnień SEP G1 ciężko o sukces
Kluczowym skrótem, jaki powinien znać każdy elektryk jest SEP. Jego rozwinięcie jest bardzo proste, bowiem za tym skrótem kryje się po prostu Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Myliłby się jednakże ten, który twierdziłby, że jest to towarzystwo branżowej wzajemnej adoracji. SEP bowiem ma bardzo szerokie uprawnienia w dziedzinie szkolenia przyszłych elektryków, przeprowadzania Państwowych egzaminów, a w ślad za ich pozytywnym wynikiem również do nadawania uprawnień z zakresu elektryki i energetyki.
Znając wachlarz działań SEP można więc powiedzieć, że cel ich działalności łączy w sobie zarówno funkcje zawodowego zrzeszenia i zarazem instytucji edukacyjno-egzaminacyjnej, a więc o statusie quasipublicznym. Sięgając głębiej do tego tematu warto zastanowić się nad rozszyfrowaniem kolejnego symbolu, jakim jest SEP G11.
Dla każdego, kto chce zaistnieć w elektryce
Za tym niezbyt czytelnym skrótem kryją się z kolei uprawnienia SEP do 1Kv w zakresie dozoru i eksploatacji urządzeń elektrycznych oraz sieci elektroenergetycznych. Daje to wbrew pozorom bardzo duże możliwości w zakresie poszukiwania pracy w szeroko rozumianej branży elektrycznej. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w tym zawodzie powinien pomyśleć o udaniu się na kurs SEP 1 Kv i zdobycie takich właśnie uprawnień.
Sam Kurs jest niezbyt skomplikowany i każda osoba, która posiada chociaż podstawową orientację w terminologii elektrycznej będzie w stanie przyswoić przekazywaną tam wiedzę, a następnie z powodzeniem zdać egzamin państwowy, jakim kończy się kurs SEP 1kv. Po pozytywnym zakończeniu całości takiego procesu kursant otrzymuje świadectwo zdania egzaminu, z którym śmiało może kierować się do potencjalnych pracodawców oferując swoją pracę, jako wykwalifikowanego elektryka. Z uwagi na wciąż rosnący rozmiar branży elektrycznej pracy w związanych z nią zawodach jeszcze przez wiele lat nie powinno zabraknąć.