Korony porcelanowe: estetyczne protezy stałe

Ząb człowieka składa się z dwóch elementów – górnej korony oraz dolnego korzenia. Gdy dochodzi do uszkodzenia naturalnej korony zębowej, można odbudować ją w gabinecie stomatologicznym. Najlepszy wybór to korona porcelanowa – estetyczna i trwała.

Czym jest korona porcelanowa?

Korona zębowa jest rodzajem odbudowy protetycznej, czyli inaczej protezy zębowej. Zaliczana jest do kategorii protez stałych, które nie mogą być wyjmowane z jamy ustnej. Nie tylko poprawia estetykę, lecz też przywraca funkcje utraconych zębów – zgryzu, żucia, wymowy.

Jednym z typów koron zębowych jest korona porcelanowa. Do jej wykonania stosowany jest materiał ceramiczny – porcelana, który charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem i wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne.

Uzupełnienia te wykonuje tylko prywatny dentysta Kraków to miasto, gdzie można skorzystać z takich usług protetycznych.

Kiedy stosuje się korony porcelanowe?

Najczęściej dentysta Nowa Huta czy też w innej dzielnicy Krakowa wykonuje korony porcelanowe u tych pacjentów, u których doszło do znacznego uszkodzenia korony naturalnej. W takim przypadku nie można już zastosować zwykłej plomby zębowej.

Wskazania do założenia korony porcelanowej:

  • znaczna próchnica zęba
  • nieestetyczny kształt, kolor zęba
  • uszkodzenia mechaniczne zęba
  • leczenie implantologiczne

Najlepiej odwiedzić fachowca w dziedzinie takich uzupełnień – polecany stomatolog Kraków także oferuje takie usługi, może wtedy doradzić najlepszy sposób na poprawę estetyki i funkcji zębów.

Jak zakłada się korony z porcelany?

Korona porcelanowa może być założona na korzeniu własnym pacjenta, gdy nadal jest on w dobrym stanie – wtedy najczęściej dentysta Kraków wykonuje jego leczenie kanałowe, by zminimalizować ryzyko niepowodzenia zabiegu.

Gdy korzeń jest już uszkodzony, ale nie wymaga wyrwania, stosuje się specjalne wkłady koronowo-korzeniowe, na których nakładana jest korona zębowa.

Trzecia opcja to korony na implantach. Takie uzupełnienie wykona tylko implantolog stomatolog Kraków to miasto słynące z najlepszych specjalistów w tym właśnie zakresie.

Gdzie można wykonać korony porcelanowe?

Pacjentom, którzy chcą odwiedzić specjalistę jak dentysta Nowa Huta i inne dzielnice w Krakowie prezentują wiele adresów. Zabiegi te wykonują tylko gabinety prywatne – nie ma możliwości założenia koron porcelanowych na NFZ.

Koszty wykonania korony porcelanowej zależne są od wielu czynników, w tym między innymi od jej wielkości, dodatkowych zabiegów, cennika gabinetu. Najczęściej dentysta w Krakowie zażyczy sobie za takie uzupełnienie od 1,5 tysiąca do 3 tysięcy złotych.