Co zaleca dentysta w przypadku ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba to zabieg, którego nie znoszą zarówno pacjenci, jak i stomatolodzy Poznań. Warto jednak pamiętać, że jeśli musi do niej dojść, to po jej wykonaniu trzeba pamiętać o podstawowych krokach bezpieczeństwa.

Pielęgnacja rany – o czym warto pamiętać?

Tuż po zabiegu należy utrzymywać w ranie tampon przez około 10 minut. Dzięki temu ograniczone zostanie krwawienie, a co za tym idzie – rana szybciej się zabliźni. Każdy dentysta Poznań zaleci również, by rana ta nie była w żaden sposób dotykana i płukana, gdyż może to doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań. Istotne jest również i to, aby nie usuwać skrzepu pozostałego po ranie. Jego brak może bowiem znacznie przedłużyć proces gojenia, a co za tym idzie – zwiększyć poziom dyskomfortu u pacjenta.

Dentysta Poznań i jego zalecenia dotyczące żywienia

Rana pozostała po usunięciu zęba nie może być szczotkowana przez co najmniej 12 godzin. Na tym jednak nie koniec, gdyż dół po zębie nie powinien być narażony na działanie płynów przez 2 godziny od momentu wyrwania. Po upływie tego czasu można co prawda jeść, ale każde centrum stomatologii Poznań zaleci, aby były to posiłki przede wszystkim o płynnej i półpłynnej konsystencji. Nie zaleca się również picia przez rurkę i zasysania przez dobę od wyrwania zęba. Przez ten czas pacjent może też zapomnieć o zimnych przekąskach i napojach.

Używki i leki – o czym warto wiedzieć?

Żadna poważna stomatologia Poznań nie zaleci pacjentowi po ekstrakcji zęba picia kawy, alkoholu, ani też palenia papierosów. Wręcz przeciwnie – każde, profesjonalne centrum stomatologii Poznań będzie przestrzegać przed stosowaniem jakichkolwiek używek, gdyż mogą one jeszcze bardziej pogorszyć stan pacjenta. A co do leków, to można stosować np. leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen. Warto unikać aspiryny, gdyż również i ona może doprowadzić do powikłań. A jeśli stan pacjenta się pogorszy, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Kiedy interweniować?

Jeśli ból okolic zęba po jego usunięciu nie ustaje, lecz jest coraz bardziej dojmujący, konieczna będzie interwencja lekarza. Należy przy tym pamiętać, że żadna stomatologia Poznań tu nie pomoże, gdyż konieczne jest wsparcie ze strony lekarza pierwszego kontaktu. W razie poważnych powikłań, może on wystawić skierowanie do szpitala, w celu przeprowadzenia kolejnych badań.

Podsumowując, każdy stomatolog w Poznaniu (i nie tylko) powinien przedstawić powyższe informacje tym pacjentom, którym usunięto zęby. Zwłaszcza, że o niektórych powyższych obostrzeniach osoby te po prostu nie wiedzą.