Osoby posiadające uprawnienia SEP g1 są pracownikami bardzo potrzebnymi na rynku, dlatego też zainteresowanie zdobyciem kwalifikacji w tym kierunku stale rośnie. Każdy, kto chce związać swoją przyszłość z branżą energetyczną powinien zdobyć uprawnienia SEP do 1kV oraz uprawnienia elektryczne powyżej 1kV.
Uprawnienia SEP g1 – co to jest?
Rozpoczynając temat uprawnień, warto wiedzieć, co oznacza skrót SEP. Jest to Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Osoba posiadająca uprawnienia SEP g1 może obsługiwać urządzenia pracujące pod prądem o określonym natężeniu. Często używana jest także nazwa uprawnienia elektryczne lub uprawnienia energetyczne. Dla każdego elektryka posiadanie uprawnień SEP jest niezbędnym elementem, by można było podejmować zatrudnienie. Większość firm bowiem zatrudnia tylko osoby, które takie kwalifikacje posiadają.
Uprawnienia elektryczne dzielą się na trzy kategorie:
• uprawnienia SEP g1 – kierowane do osób, które pracują przy urządzeniach przetwarzających energię elektryczną,
• uprawnienia SEP g2 – kierowane do osób zajmujących się eksploatacją urządzeń cieplnych,
• uprawnienia SEP g3 – kierowane do osób, które zajmują się eksploatacją i dozorem urządzeń gazowych.
Uprawnienia SEP do 1kV – co warto wiedzieć?
Uprawnienia SEP do 1kV pozwalają na eksploatację oraz dozór maszyn i linii technicznych, które mają napięcie maksymalne do 1kV. Elektrycy posiadający takie uprawnienia mogą zajmować się obsługą urządzeń zasilanych prądem z sieci elektrycznej oraz montażem maszyn o takim napięciu maksymalnym. Ponadto uprawnienia pozwalają na przeprowadzanie konserwacji i remontów maszyn pod napięciem. Rynek usług elektrycznych ciągle się rozwija, a fachowcy posiadający uprawnienia są bardzo poszukiwani na lokalnych i zagranicznych rynkach. Warto więc, chcąc związać swoją przyszłość z branżą energetyczną, zainteresować się uzyskaniem uprawnień SEP.
Uprawnienia elektryczne powyżej 1kV – co daje ich zdobycie?
Zdobycie uprawnień elektrycznych powyżej 1kV daje dużo możliwości. Osoby posiadające takie uprawnienia mogą pracować przy urządzeniach o napięciu wyższym niż 1kV. Dlatego też elektrycy z uprawnieniami mogą obsługiwać szereg urządzeń elektrycznych, takich jak: zespoły prądotwórcze, sieci trakcyjne, sieci oświetlenia ulicznego.
Uprawnienia SEP w każdej z kategorii przyznawane są po odbyciu specjalnego kursy, który ma przygotować teoretycznie i praktycznie kursantów pod kątem zagadnień z zakresu elektryczności. Egzamin jest dostępny dla każdej osoby pełnoletniej, która posiada wykształcenie przynajmniej podstawowe. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu uzyskuje się Państwowe Świadectwo Kwalifikacyjne.
Branża elektryczna bardzo dobrze się rozwija i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić. Uprawnienia SEP g1 są pewnego rodzaju przepustką w znalezieniu lepszej pracy, co pozwoli na realizację planów i marzeń.