Zastosowanie implantów zębowych

Implanty zębowe to jeden z najczęściej stosowanych dzisiaj zabiegów stomatologicznych. Jest to specjalny rodzaj protezy, który służy do uzupełniania brakujących zębów. Implanty są wykonane z metalu, takiego jak tytan, i są wprowadzane w kości szczęki w miejscu brakujących zębów.

Materiał implantów zębowych

Implanty zębowe są wykonywane z różnych materiałów, takich jak tytan, krzemionka lub metal. Do ich montażu niezbędna jest operacja chirurgiczna, która polega na wykonaniu nacięcia w dziąśle i umieszczeniu implantu w kości. Następnie implant jest poddawany procesowi odbudowywania tkanki kostnej. Po około 6-12 tygodniach implant można już na nim umieścić sztuczną część zęba.

Implanty zębowe są bardzo trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Są one także bardzo estetyczne i trudno je odróżnić od naturalnych zębów.

Choroby zębów prowadzące do implantów zębowych

Wiele chorób zębów może prowadzić do tego, że konieczne jest zastosowanie implantów zębowych. Są to na przykład próchnica i choroby dziąseł. Próchnica to choroba bakteryjna, która atakuje zęby i powoduje ich niszczenie. Choroby dziąseł mogą natomiast prowadzić do utraty zębów.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wszczepiania implantów zębowych

1. Co to jest implant zębowy?

Implant zębowy to mały śrubowaty element, który jest wstawiany do kości w celu utrzymania protezy lub mostu.

2. Kto może mieć implant zębowy?

Osoby, które utraciły jeden lub więcej zębów, mogą kwalifikować się do implantu zębowego.

3. Co jest wymagane przed zabiegiem?

Aby mieć implant zębowy, pacjent musi mieć zdrową kość i tkanki wokół implantu. Należy również upewnić się, że pacjent ma dobry stan ogólny zdrowia i jest w stanie poradzić sobie z zabiegiem.

4. Jak przebiega zabieg?

Zabieg jest wykonywany przez lekarza stomatologa lub chirurga. Polega on na wykonaniu nacięcia w dziąśle i wprowadzeniu implantu do kości. Następnie główny element implantu jest przykręcany do kości, a następnie na niego nakładana jest proteza lub most.

5. Jak długo trwa zabieg?

Zabieg może potrwać od jednej do dwóch godzin.

6. Jakie są możliwe skutki uboczne zabiegu?

Powikłania po zabiegu implantu zębowego są rzadkie, ale mogą wystąpić. Są to na przykład krwawienie, stan zapalny, opuchlizna lub siniaki.

7. Jak długo trzeba będzie czekać, aby zęby były gotowe?

Zwykle trzeba czekać od sześciu do ośmiu tygodni, aby implant został całkowicie zintegrowany z kością. Po tym czasie można przystąpić do kolejnego etapu, czyli do nakładania protezy lub mostu.

Zobacz: implanty zębów Wrocław.