Czym dokładnie są uprawnienia SEP?

Przeglądając internet, często można natknąć się na podobnie wyglądające reklamy, które zachęcają do wzięcia udziału w wielu szkoleniach SEP. Okazuje się, że takie kursy organizowane są dla pełnoletnich osób chcących zdobyć specjalne uprawnienie SEP. Owe kwalifikacje pozwalają na legalną pracę na stanowisku elektryka. Co jeszcze o nich wiemy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.

Uprawnienie SEP – najważniejsze informacje

Po pierwsze należy rozwikłać samo znaczenie skrótu SEP. Chodzi tutaj o Stowarzyszenie Elektryków Polskich. To organizacja pozarządowa, której zadaniem jest między innymi tworzenie kursów dla przyszłych pracowników odpowiedzialnych za obsługę skomplikowanych urządzeń, instalacji i sieci (nie tylko tych wytwarzających prąd). Każdy, kto je ukończy, a następnie podejdzie go egzaminu ustnego, będzie mógł cieszyć się z uzyskanych kwalifikacji (chyba że nie odpowie na pytania i wynik okaże się negatywny). Trzeba zdawać sobie sprawę, że SEP uprawnienia przydają się zarówno w trakcie poszukiwań stałego zatrudnienia w profesjonalnych firmach produkujących podzespoły elektroniczne, jak i w życiu codziennym. Dzięki materiałom, które są dostępne na szkoleniu, można bez problemu zająć się kontrolą wielu maszyn oraz naprawić niemal każdą, nagłą i niespodziewaną usterkę. Brzmi świetnie, prawda?

SEP uprawnienia – różne kursy

Jeżeli chodzi o same kursy, to różnią się one szczegółowymi zagadnieniami. Jedne dotyczą tylko eksploatacji urządzeń elektrycznych. Inne z kolei związane są z ich bezpośrednim dozorem. Co więcej, dzielą się również ze względu na same, dokładne uprawnienia SEP. Chodzi o trzy grupy: G1, G2 oraz G3. Te pierwsze przeznaczone są dla ludzi, którzy będą obsługiwać sieci przetwarzające i zużywające energię elektryczną. Z kolei G2 powinni wybrać mężczyźni planujący znaleźć zatrudnienia w przedsiębiorstwie z branży ciepłowniczej. Ostatnia grupa związana jest z pracą przy instalacjach cieplnych.

Uwaga! Kursy SEP organizowane są oczywiście na terenie całego kraju, także w mniejszych miasteczkach. Oznacza to, że są łatwo się nie zapisać. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się coś więcej na temat takich szkoleń, wystarczy, że zajrzy na oficjalną stronę internetową Stowarzyszenia Elektryków Polskich. To miejsce, gdzie znajdują się informacje o dostępności kursów również w formie online (to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba wychodzić ze swojego mieszkania, aby przyswoić wiedzę potrzebną do zdania ustnego egzaminu umożliwiającego zdobycie kwalifikacji znanych jako uprawnienia SEP).