Jak wybrać ortodontę dziecięcego?

O zdrowie jamy ustnej trzeba dbać już od dziecka. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, wady zgryzu, to warto pomyśleć o leczeniu ortodontycznym. W przypadku dzieci uzyskuje się świetne efekty w bardzo krótkim czasie. Aparat na zęby będzie dobrym wyborem, jeśli dziecko straciło szybko mleczaki. Wskazaniem do jego założenia są także wady wymowy, zgrzytanie zębami i asymetria twarzy, krzywo wyrastające zęby lub ich przesunięcie do przodu. Z wizytą u ortodonty nie należy zwlekać. Warto go odwiedzić jeszcze przed pojawieniem się zębów stałych.

Ortodoncja Łódź na straży zdrowego i ładnego uśmiechu małych pacjentów

Leczenie zgryzu u dziecka nie może być bagatelizowane. Należy zgłosić się z tym do ortodonty, który oceni stan jamy ustnej i doradzi odpowiednie rozwiązanie. Do leczenia wad zgryzu służą aparaty ortodontyczne. Nie ma jednak idealnego modelu dla każdego dziecka. Zawsze trzeba wykonać go na indywidualne zamówienie. Aparat ortodontyczny musi zostać idealnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku dzieci konieczne stają się częste wizyty u ortodonty. Wynika to z tego, że kości u dziecka cały czas rosną. Najwygodniejsze są aparaty ruchome, bo można je wyjąć na czas mycia zębów i spożywania posiłków. Tradycyjne aparaty stałe mają metalowe elementy, łuk i gumki. Łatwy w utrzymaniu czystości jest samoligaturujący aparat ortodontyczny.

Dobry ortodonta dziecięcy Łódź, czyli jaki? Czym kierować się przy jego wyborze?

Ortodoncja Łódź jest dostępna zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku trzeba liczyć się jednak z większymi ograniczeniami i dłuższym oczekiwaniem na wizytę. Kolejną kwestią jest to, że w ramach NFZ możliwe jest zapisanie do ortodonty wyłącznie dzieci przed dwunastym rokiem życia. Bezpłatnie oferowane są wyłącznie aparaty ruchome, wybór jest ograniczony. Na znacznie więcej możliwości można liczyć oczywiście w przypadku konsultacji w prywatnym gabinecie, ale trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Dobry ortodonta Łódź ma świetny kontakt z małymi pacjentami, cechuje go empatia. Istotne jest to, aby cały czas podnosił on swoje kompetencje, używał najnowszych technik leczenia, operował specjalistycznym i higienicznym sprzętem. Powinien dokładnie opisywać cały przebieg leczenia i spodziewane efekty.