Wpływ wieku na zdrowie zębów. Jak się o nie zatroszczyć?

Właściwie z każdym rokiem w naszym organizmie zachodzą poważne zmiany. Mówiąc wprost – starzejemy się. Dotyczy to również zębów, których kondycja w pewnym wieku się pogarsza. Na szczęście nie musi to oznaczać ich utraty. By jej uniknąć, konieczna jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Jak powinna ona ona wyglądać? Jaki jest wpływ wieku na zęby?

Wpływ wieku na zdrowie zębów

Za pogarszanie kondycji zębów wraz z upływem lat odpowiadają przede wszystkim naturalne procesy zmiany składu tkanek. Z wiekiem ubywa w nich składników mineralnych, a przybywa substancji organicznych. To odbija się na stanie szkliwa, które staje się kruche i łatwiej ulega ścieraniu. Demineralizacja szkliwa zwiększa też jego podatność na próchnicę. Warto więc dowiedzieć się, jak dbać o zęby w starszym wieku i ściśle stosować się do najważniejszych zasad.

Kolejna przyczyna tego stanu rzeczy to zmniejszająca się ilość śliny. Pełni ona ważną funkcję, zabijając bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy oraz odkładanie się kamienia nazębnego. Gdy jest jej mniej, uzębienie łatwiej się psuje, a kamień może powodować stany zapalne dziąseł prowadzące do ich recesji i tym samym rozchwiania zębów.

Upływ czasu a wygląd zębów

Wspomniane zmiany nie pozostają obojętne dla wyglądu naszego uzębienia. Wpływ wieku na zdrowie zębów obejmuje między innymi zmianę ich koloru, co jest efektem wspomnianego odkładania kamienia nazębnego. Cofanie dziąseł (recesje) prowadzi z kolei do optycznego „wydłużenia” zębów oraz powstawania nieestetycznych przerw między nimi (charakterystyczne „czarne trójkąty”). Wraz z wiekiem zęby ulegają też naturalnemu ścieraniu, w wyniku czego zmienia się ich kształt.

Jak dbać o zęby w starszym wieku?

Chociaż wspomniane zjawiska są nieuniknione, to istnieją skuteczne sposoby na to, by szkodliwy wpływ wieku na zęby znacząco zminimalizować. Najważniejsze z nich to:

• staranne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie z użyciem szczoteczki dobranej przez stomatologa;
• płukanie ust płynami z chlorheksydyna zapobiegająca odkładaniu się kamienia;
• stosowanie nici dentystycznej lub irygatora – umożliwiają dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i zapobiegają stanom zapalnym dziąseł. 

Bardzo ważne są też regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim ewentualne problemy zostaną wykryte odpowiednio szybko, a to daje wyższe szanse na ich pełne wyleczenie lub przynajmniej znaczne spowolnienie.