Kurs SEP – przebieg i cena

Młode osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie na stanowisku elektryka, powinny zdobyć odpowiednie uprawnienia SEP (w postaci certyfikatu). Dzięki nim będą mogli bez żadnego problemu wykonywać bezpiecznie ważne zadania związane z eksploatacją oraz dozorem urządzeń elektrycznych, które pracują pod maksymalnym napięciem do 1kv. Najpierw jednak muszą ukończyć kurs SEP Cena tego szkolenia nie jest bardzo wysoka.

Jak wygląda kurs?

Po pierwsze należy wyjaśnić, że organizuje go Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich. Właśnie stąd bierze się skrót SEP. Wiedza przekazywana jest na takim szkoleniu w bardzo przystępny sposób. Nie trwa on długo, bo najczęściej tylko przez jeden dzień. Jeżeli chodzi o zakres materiału, to nie brakuje tutaj zagadnień dotyczących obsługi sieci oraz instalacji elektroenergetycznych. Każdy uczestnik na wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną, dowie się, na jakiej zasadzie działają tego typu urządzenia i jak je zabezpieczyć. Oczywiście samo szkolenie nie wystarczy, aby otrzymać uprawnienia. Trzeba bowiem zdać egzamin ustny. Na szczęście nie jest on skomplikowany.

Uprawnienia sep cena za kurs i egzamin

Pamiętajmy jednak, że trzeba przeznaczyć pewną kwotę pieniędzy, aby uzyskać uprawnienia sep do 1kv Cena za kurs zależy od miejsca jego organizowania oraz liczby chętnych uczestników (im ich więcej, tym jest ona bardziej korzystna). Często odbywa się on stacjonarnie, ale można także uczestniczyć w nim w trybie online. Koszt, jaki należy ponieść, to średnio około 100 zł, chyba że chcemy zapisać się na zajęcia z bardziej obszernym materiałem (dodatkowe uprawnienia pomiarowe). Wtedy musimy zapłacić kilkaset złotych.

Sprawdźmy jeszcze, ile trzeba wydać oszczędności na egzamin, po którym dostaje się specjalne uprawnienia sep do 1kv cena takiego egzaminu ustnego (łącznie z wydrukowanym czytelnie certyfikatem) wynosi na dzień dzisiejszy dokładnie 280 zł. Wzrosła więc o 20 zł w porównaniu z rokiem 2020. Opłaca się mimo to jak najbardziej skorzystać ze szkolenia zakończonego sprawdzianem nabytych umiejętności. Tym bardziej, że pensja elektryka, który potrafi obsługiwać maszyny wytwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną, jest dość wysoka. Dzięki niej młody człowiek spokojnie utrzyma się nawet w dużym mieście, wynajmując mieszkanie.