Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne

Profilaktyka stomatologiczna zapobiega powstawaniu próchnicy i poprawia wygląd zębów. Każdy, komu zależy na pięknym i zdrowym uśmiechu, powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na pół roku. Stomatolog Zabrze przejrzy wtedy stan uzębienia i wyleczy zęby zakażone próchnicą. Prócz tego, może wykonać kilka zabiegów wzmacniających zęby i poprawiających ich wygląd. Dowiedz się więcej, czytając poniższy tekst

Skaling i piaskowanie

Zabieg skalingu polega na mechanicznym usuwaniu kamienia oraz płytki nazębnej przy pomocy laserowego skalera. Jest bezbolesny i trwa około 20 minut. U pacjentów wrażliwych na ból może wywoływać dyskomfort. Czasem klinika stomatologiczna Zabrze oferuje dodatkowe znieczulenie, np. przy pomocy gazu rozweselającego, dla pacjentów, którzy boją się czyszczenia.

Drugim zabiegiem higienizacyjnym jest piaskowanie. Po oczyszczeniu zębów z kamienia można dodatkowo pozbyć się powierzchownym przebarwień dzięki piaskowaniu. W czasie tej procedury dentysta Zabrze zabezpiecza jamę ustną, a na zęby kieruje pod ciśnieniem strumień sody oczyszczonej lub glicyny w postaci zawiesiny.

Piaskowanie trwa około pół godziny. Po zabiegu należy do końca dnia unikać potraw i napojów powodujących przebarwienia. Trzeba się więc powstrzymać od picia kawy i herbaty, a także jedzenia jagód, buraków, czy potraw z curry.

Po piaskowaniu i skalingu stomatolog Zabrze może zalecić fluoryzację, czyli lakierowanie zębów.

Lakierowanie zębów

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych na zęby, które oferuje klinika stomatologiczna Zabrze jest także lakierowanie (fluoryzacja) zębów. Warto się na nie zdecydować bezpośrednio po higienizacji. Lakier nałożony na dokładnie oczyszczone zęby najlepiej wniknie w szkliwo i je wzmocni.

W trakcie fluoryzacji dentysta Zabrze pokrywa powierzchnię zębów lakierem zawierającym wysokie stężenie fluoru. Po lakierowaniu przez około dwie godziny nie powinno się jeść ani pić. Lakier działa na zęby przez kilka dni, uwalniając związki fluoru.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci

U dzieci stomatolog Zabrze może wykonać także lakowanie oraz lapisowanie zębów. Lakowanie to wypełnienie naturalnych bruzd w zębach, dzięki czemu ich czyszczenie jest dużo prostsze.

Podczas lapisowania można pozbyć się próchnicy w początkowej fazie. Kiedy zmiany na zębach mlecznych są niewielkie, nie trzeba rozwiercać zęba i zakładać plomby. W ramach lapisowania można pokryć ząb lapisem (azotanem srebra) i zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii.