Uprawnienia sep g1 – podstawowe informacje dla młodych elektryków

Zawód elektryka należy do bardzo trudnych i dość niebezpiecznych, bo mamy na co dzień do czynienia z prądem. Jednak nie wystarczy być ostrożnym i odważnym, aby móc wykonywać czynności związane nie tylko z obsługą, ale dodatkowo z konserwacją, montażem, remontem wszelkich urządzeń, które wytwarzają, przetwarzają oraz zużywają energię elektryczną. Trzeba jeszcze postarać się o odpowiednie uprawnienia g1, czyli uprawnienia elektryczne powyżej 1kv i do 1kv.

SEP G1 – skąd taka nazwa?

Oczywiście, każdy, kto chce legalnie wykonywać zadania wymienione we wstępie tego tekstu, musi najpierw zapisać się na trwający często kilkanaście godzin kurs. Następnym krokiem będzie przystąpienie do egzaminu, którego koszty wynosi obecnie powyżej 200 zł. Wszystko jasne, ale 18-letni chłopak, który lubi naprawiać urządzenia elektryczne we własnym pokoju, zapewne zapyta: skąd wzięło się takie określenie, czyli SEP G1?

Wyjaśniamy zatem, że SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a G1 to po prostu jedna z trzech grup, związanych z różnymi uprawnieniami z poszczególnych dziedzin. W grupie G2 znajdują się urządzenia cieplne, a w G3 instalacje gazowe. Skupmy się jednak na głównym temacie, a więc opiszmy jeszcze uprawnienia sep G1.

Czym dokładnie można się zajmować?

Jak już na początku wspomnieliśmy, osoba, która będzie mogła pochwalić się tego typu kwalifikacjami, w sposób legalny i profesjonalnie zajmie się obsługą specjalistycznych maszyn. Poza tym bez problemu dokona czynności kontrolno-pomiarowych i naprawy każdego urządzenia przesyłającego prąd.

Wśród owych urządzeń nie brakuje chociażby sieci trakcyjnych czy oświetlenia ulicznego. Do tego dochodzą bardziej skomplikowane zespoły prądotwórcze, agregaty o napięciu znamionowym do 1kv i większym, a także aparatura do elektrolizy, a nawet urządzenia elektrochemiczne!

Szansa na dobrą i odpowiedzialną pracę

Mając uprawnienia sep do 1kv, można łatwiej znaleźć pracę z zawodzie elektryka. Jeżeli więc dana osoba czuje, że taka praca to jej przeznaczenie, powinna jak najszybciej ukończyć szkolenie sep i zdać dość prosty egzamin ustny przed państwową komisją kwalifikacyjną. Co prawda uprawnienia elektryczne powyżej 1kv i uprawnienia sep do 1kv, ważne będą tylko przez pięć kolejnych lat, ale mimo to i tak warto je wyrobić. Dlaczego? Bo ich odnowienie nie sprawi problemów i będzie można zachować ciągłość pracy, a raz poznana wiedza przyda się na całe życie!