Protezy all-on-4 – co warto o nich wiedzieć?

Wiele osób nie zdaje sobie na co dzień sprawy z tego, jak ważne są dla codziennego życia zęby. Dopiero w sytuacji, gdy je utracimy, orientujemy się, jak wielkie miały one znaczenie dla wyglądu twarzy, uśmiechu czy też, chociażby możliwości żucia pokarmów. Na szczęście współczesna stomatologia cały czas się rozwija, dzięki czemu możliwe jest wstawienie sztucznych zębów. Szczególnie często polecana jest proteza na implantach all-on 4. Co warto o niej wiedzieć?

Czym są protezy all-on-4?

Jakie jest najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku osób, które utraciły wszystkie zęby i cierpią na bezzębność? Standardowo w takiej sytuacji dentyści zalecają używanie specjalnej protezy, która umieszczana jest w jamie ustnej w ciągu dnia i wyjmowana jest na noc. Jak jednak można się bez trudu domyślić, używanie takiej protezy wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Przede wszystkim nie prezentuje się ona tak dobrze jak prawdziwe zęby i od razu jest widoczna. Co więcej, posiada ona zaledwie 30% siły nacisku względem prawdziwych zębów, co może utrudniać żucie pokarmów.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest specjalna proteza all-on-4, która montowana jest na stałe i osadzana jest na 4 implantach. Wkręcane są one bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy, co gwarantuje ich stabilność. Dodatkowo jest to proteza bardzo trwała, która starcza już do końca życia.

Najważniejsze zalety protezy all-on-4

Oczywiście sama trwałość to nie jedyna zaleta tego rodzaju protezy all on 4. Oprócz wysokiej wytrzymałości i możliwości korzystania przez wiele długich lat proteza na implantach charakteryzuje się jeszcze wieloma innymi zaletami.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest ona zdecydowanie bardziej stabilna niż klasyczna proteza. Dzięki temu strata siły gryzienia wynosi zaledwie 20% względem zębów naturalnych, a nie 70%, jak przy zwyklej protezie.
Co więcej, z racji tego, ze proteza oparta jest jedynie na 4 implantach, procedura jej montażu i sam zabieg jest o wiele krótszy, a także mniej obciążający dla organizmu niż wszczepianie osobnych implantów do wszystkich zębów.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że proteza na implantach po prostu rewelacyjnie się prezentuje. Dla osób postronnych jest właściwie nie do odróżnienia od prawdziwych zębów, dzięki czemu u pacjentów z takimi protezami wraca pewność siebie i radość z życia.